«بِسمِ اللهِ الِّرحمنِ الِّرحِیم»
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم

مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت نورالمجتبی(علیه السلام) با لطف خداوند متعال از سال 1392 با هدف تعلیم معارف اسلامی مبتنی بر آموزه های قرآن و عترت در سطح جهان با رویکرد تربیتی و تبلیغی شروع به فعالیت نمود.
رسالت این مؤسسه گزینش و وجذب نیروهای مستعد و ارتقاء سطح علمی و تربیتی آنان با رویکرد تدبر در قرآن و سیره، در سایه تعالیم ائمه معصومین علیهم السلام می باشد.
استفاده از نظرات اساتید و صاحب نظران در این زمینه که اندوخته سالها تدریس در دانشگاه ها را داشته و تجارب ارزشمندی در سفرهای متعدد خود به نقاط مختلف جهان کسب نموده اند نقشه راه پیش روی ما را ترسیم نمود.

زمینه اصلی فعالیت مؤسسه:  
-    تدوین رشته دانشگاهی معارف قرآنی.
-    برگزاری و ارائه دوره های کوتاه مدت معارف قرآنی جهت استفاده علاقمندان و مشتاقان این معارف به صورت مجازی.
-    ارائه طرحی نو در شیوه ی بیان و تبلیغ مفاهیم قرآن کریم و اهل بیت علیهم السلام.
-    ارائه یک دوره تفسیر قرآن کریم توسط دکتر سید محسن میرباقری.
-    ارائه یک دوره ترجمه توضیحی صوتی قرآن کریم توسط دکتر سید محسن میرباقری.
-    تولید برنامه ها و نرم افزارها با موضوعات قرآنی. 

گام نخست:
با شروع مراحل اجرایی برنامه ها به ایجاد این پایگاه پرداختیم تا بتواند پلی بین ما و مخاطبان ما در سراسر جهان باشد.
بخش های مختلف سایت
1-    آموزش مجازی (برگزاری دوره های کوتاه مدت معارف اسلامی)
2-    قرآن آنلاین
3-    کتابخانه دیجیتال قرآنی
4-    مقالات قرآنی
5-    پرسش و پاسخ
6-    گفتمان قرآنی

دوره های کوتاه مدت مجازی نور معرفت:
برگزاری دوره های کوتاه مدت مجازی معارف قرآنی با همکاری دانشگاه قرآن و حدیث با محوریت پنج عنوان اصلی که همگی مبتنی بر قرآن و عترت می باشد شامل:

02
برگزاری این دوره ها با هدف گزینش و وجذب نیروهای مستعد و ارتقاء سطح علمی و تربیتی آنان با رویکرد تدبر در قرآن و سیره، در سایه تعالیم ائمه معصومین علیهم السلام می باشد.
شایان ذکر است این دوره ها به گونه ای طراحی شده اند که شامل مباحث اصلی بوده که مورد نیاز هر مسلمان می باشد و به دور از مباحث غیر ضروری و یا اصطلاحات سنگین بلکه با زبان ساده و روان می باشد.

کتابخانه دیجیتال:
آیین اسلام پرچمدار کتاب و کتابخوانی است چرا که پیامبر عظیم الشأن اسلام رسالتش را با فرمان « خواندن» از سوی خداوند آغاز میکند. و در همین فرهنگ مقدس است که خداوند منان به قلم سوگند یاد می کند و معجزه آخرین فرستاده اش را کتاب قرار میدهد.
کتابخانه دیجیتالی تخصصی قرآن و علوم قرآنی شامل کتب مرجع و تفسیری و کتب انتشار یافته توسط محققان و پژوهشگران فعال در زمینه های قرآنی، با هدف در دسترس پذیر ساختن منابع برای استفاده شما مخاطبان عزیز ایجاد شده است .

بانک مقالات قرآنی:
 این بخش به منظور فراهم آوردن بستر جامع مطالعاتی با در دسترس قرار دادن مقالات قرآنی اساتید و محققان فعال در این زمینه و همچنین پایگاهی جهت فراخوان مقالات قرآنی ایجاد شده است.
در این بخش امکان دریافت طرح های تحقیقاتی و متون پژوهشی پیشنهادی و آماده سازی آنها جهت ارائه به شورای علمی نیز فراهم می باشد.

گفتمان قرآنی:
فضای ایجاد شده در جهان توسط دشمنان اسلام با القائات و شبهات بر ضد قرآن و اسلام ما را برآن داشت تا در این پایگاه، فضای به صورت آنلاین فراهم کنیم تا در محیطی صمیمی و دوستانه توسط اساتید و کارشناسان و حضور علاقمندان به این شبهات پاسخ داده شود.
بهره گیری از ابزار گفتگو در این عصر، می تواند فضای مناسب را برای آگاهی بخشی و رساندن پیام ها به یکدیگر فراهم سازد و مجالی برای شناسایی و فهم افکار و عقاید یکدیگر و پیگیری راهکارهای تعامل فکری و تبادل اندیشه ها قلمداد گردد. میل و گرایش قرآن به تبادل نظر و آوردن دلایل، نشان دهنده این مسئله می باشد که فرهنگ قرآن فرهنگ گفتگو است.
کاربرد فراوان واژه هایی نظیر " قل: بگو" و"قالوا: گفتند" بیانگر اهمیت فرهنگ گفت و شنود و تبادل نظر در قرآن کریم می باشد. قرآن همواره تأکید می کند که اگر به مسئله ای اعتقاد دارید و آن را حق می دانید دلایل خود را بیاورید.
آنجا که خداوند پیامبری را می فرستد تا مردم را دعوت به آیین خود کند، در واقع راه گفتگو را برگزیده است.

پرسش و پاسخ:
روحیه کنجکاو و پرسشگر آدمی در قرآن کریم مورد توجه بوده است و در آیات بسیاری به این امر پرداخته شده است که این نشان دهنده اهتمام قرآن به پاسخگویی و روح جستجو گر آدمی است.
در آیات بسیاری سؤال مردم عینا با واژه یسئلونک و یا اذا سئلک بیان شده و قرآن به پاسخ سؤالات پرداخته است. تمامی این پرسش ها در قرآن زمینه فکر و اندیشه را برای انسان ایجاد می کند.
ازاین رو در این سایت بخشی به عنوان پرسش و پاسخ ایجاد شده است که با توجه به حضور کارشناسان مذهبی واساتید قرآنی در این مؤسسه، این بزرگواران به سوالات مخاطبان در این زمینه ها پاسخ می دهند.

 

 

دیدگاه‌ها  

0 # ام لیلا عاطفی سدهی 1395-05-26 16:40
سلام سلام قولا من رب رحیم خیلی عالی اهداف منم همینطوره یک موسسه به نام نیایش حکمت تاسیس کردم دعا کنید موفق باشم .
+12 # محبی 1393-10-23 16:06
خیلی خوبه ... ان شا الله موفق باشید

نوشتن دیدگاه

بالا