با مراجعه به آرشیو موضوعی موجود در این بخش می توانید به پاسخ بسیاری از سوالات رایج موجود در زمینه دین و قرآن دست پیدا کرده و با معارف شیعه آشنایی بیشتر پیدا کنید.

همچنین می توانید در صورت عدم وجود پاسخ مورد نظرتان، سوال خود را از طریق فرم زیر با ما در میان گذاشته و پاسخ آن را در مدت زمان کوتاهی دریافت نمایید و در هر چه بهتر و کامل تر شدن آرشیو پرسش و پاسخ سایت، ما را یاری کنید.

نام و نام خانوادگی:
Invalid Input

پست الکترونیکی:
ایمیل را بصورت صحیح وارد نمایید

سوال:
Invalid Input

پرسش و پاسخ های پر بازدید

تنها راه رسیده به یقین قلبی، انصاف در پذیرش حق و در نتیجه عمل طبق حق است، به این معنا که مثلا اگر فهمید خداوند خالق است و خالق است که حق دارد امر و نهی نماید، باید برای خالق چنین حقی را قبول کرده و در نتیجه به امر و نهی حالق عمل نماید، که اگر در هر کدام از اینها بلنگد به یقین قلبی نخواهد رسید، پس دو کلمه را باید همیشه به یاد داشت:
1- حق بپذیرد.
2- طبق حق عمل کند.

خداوند متعال در توصیف قرآن کریم می فرماید: هدی للمتقین، هدایت است برای افراد با تقوا(1)، تقوا در اینجا به معنای خویشتن داری از معصیت و انجام واجبات نیست، زیرا چنین فردی خود هدایت یافته، چراکه او از معاصی پرهیز و واجبات را انجام میدهد، بلکه تقوا در این جا تقوای در پذیرش است، یعنی حقانیت چیزی ثابت شد بهانه نیاورده و بپذیرد، در این صورت قرآن مایه هدایت است، و الا همین قرآن مایه گمراهی می شود.

آیات دیگری را برای این منظور می توان بیان نمود، مثل:

وَ الَّذينَ جاهَدُوا فينا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنا وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنينَ، و آنها كه در راه ما (با خلوص نيّت) جهاد كنند، قطعاً

... ادامه پاسخ

در قرآن در دو مورد سخن از اصحاب الرسّ به میان آمده، نخست در آیه 12 سوره ق، كه از تكذیب آنها از پیامبرشان، سخن گفته شده، دوم در آیه 38 فرقان، كه بیانگر هلاكت و عذاب شدید اصحاب رسّ در ردیف قوم عاد و ثمود است، كه همانند آنها بر اثر عذاب الهى ریشه كن و نابود شدند.

«رَسْ» در اصل به معناي اثر مختصر است، و جمعي از مفسران بر اين عقيده اند كه رَسْ به معناي چاه است. به هر حال ناميدن اين قوم به اين نام بدان علت است كه اثر بسيار كمي از آنها بجا مانده يا به جهت آن است كه آنها چاههاي آب فراوان داشتند و يا بدان خاطر است كه آنها بوسيله فروكشيدن چاههايشان هلاك و نابود شدند.

اينكه اين قوم چه كساني بودند، ميان مورخان و مفسران گفتگو بسيار است. نظري كه در اين باره ميان مفسران از شهرت بيشتري برخوردار است، اينست كه اصحاب رس در سرزمين يمامه مي زيستند،و پيامبري داشتند به نام حَنظله. آنان وي را تكذيب كردند و در چاهش افكندند. حتي نوشته اند كه آن چاه را پر از نيزه كرده بودند و دهانه چاه را بعد از افكندن اين پيامبر خدا، بستند تا آن كه او شهيد شد.(1)

در عيون الاخبارالرضا، از امام

... ادامه پاسخ

صرف نظر از اختلافات موجود در مورد اینکه آیا مادر امام سجاد(ع) بانویی ایرانی بوده یا خیر؟ در مورد چگونگی این ازدواج بر فرض واقعیت داشتن، باید عرض کنیم:
اسلام برای مبارزه با برده داری، از جمله اقداماتی که انجام داد این بود که راههای برده گرفتن را محدود کرده و آن را منحصر به اسیر شدن در جنگ نمود. طبق برخی نقل ها مادر امام سجاد(ع) هم از جمله زنانی بود که در حمله مسلمانان به ایران اسیر شده و به مدینه فرستاده شده بودند:
در برخی منابع چنين آمده است:
«چون دختر يزدگرد را نزد عمر آوردند، دوشيزگان مدينه براي تماشاي او سر مي‏ كشيدند و چون وارد مسجد شد، مسجد از پرتوش درخشان گشت. عمر به او نگريست، دختر رخسار خود را پوشيد و گفت: اف بيروج بادا هرمز (واي، روزگار هرمز سياه شد)!
عمر گفت: اين دختر مرا ناسزا مي ‏گويد و بدو متوجه شد! اميرالمؤمنين(ع) به عمر فرمود: تو اين حق را نداري، به او اختيار ده كه خودش مردي از مسلمانان را انتخاب كند و در سهم غنيمتش حساب كن. عمر به او اختيار داد. دختر بيامد و دست خود را روي سر حسين(ع) گذاشت.
اميرالمؤمنين علي(ع) به او فرمود: نام تو چيست؟

... ادامه پاسخ

پرسش :اگر بروید به خواستگاری کسی.(مخصوص اقایان)یا کسی بیاید به خواستگاری شما(مخصوص خانمها)طرف از همه نظر ایده ال باشه یعنی ظاهر،اهل معصیت و گناه هم نباشه،البته درسته کسی که نماز نخونه نمی توانه معصیت کار نباشه ولی نماز هم به تنهائی نمی تواند جلوی تمام گناهان رو بگیره..همانطور که می بینیم بعضی ها نماز می خوانند ولی گناه هم می کنند،گر بعد از اثبات شدن تمام ایده ال های شما..حالا بنا به هر دلیلی متوجه بشوید طرفتون نماز نمی خوانه..چی می کنید؟ایا تمامی خصوصیات طرفتون براتون بی اهمیت میشه و نماز در درجه اول قرار می گیره؟یا پیش خودتان می گوئید که موضوع نماز شخصیه و لطمه ای به زندگیتون وارد نمی کنه؟

پاسخ: جواب هایی که توسط بزرگواران شرکت کننده در بحث داده شد را می توان در دو قسمت اصلی قرار داد :

الف : عده ای قائل به این مساله بودند که نماز خوان بودن همسر آینده اهمیتی ندارد زیرا :

1- نماز خواندن یک مسأله شخصی است و تاثیری در روابط افراد خانواده ندارد.
2- نماز خواندن ، نشان دهنده خوب یا بد بودن افراد نمی باشد.
3- آنچه در زندگی مهم است درک تقابل ، تفاهم

... ادامه پاسخ

مسأله خواب و رؤيا، ريشه قرآنى، تاريخى و روايى و علمى دارد، و هرگز صحيح نيست از كنار آن، بى‏تفاوت عبور كنيم، و اصولًا خواب از نشانه‏ هاى وجود خدا، و قدرت الهى است.

امام صادق (ع) در ضمن سخنانى به شاگرد هوشمندش «مفضّل» فرمود: «اى مفضّل در خواب‏ديدن‏ ها بينديش گاهى (خواب‏ ها) راست است و گاهى بي ‏پايه، در نتيجه مردم را از خواب‏ هايى كه مي ‏بينند در مصالح خود به وسيله آن‏ها هدايت شده و بهره‏ مند مي گردند، و يا به زيان موضوعى پى برده و از آن دورى مي ‏كنند»( بحارالانوار، ج 61، ص 183، دارالكتاب اسلامى، مرتضى آخوندى).

در قرآن در آيه‏ 64 سوره يونس، در وصف اولياء خدا مي ‏خوانيم: لَهُم البُشرى فى الحَيوة الدّنيا و فى الاخرة براى آن‏ها در زندگى دنيا و آخرت بشارت شادى هست.
شخصى از رسول خدا (ص) در مورد بشارت دنيوى، كه در آيه فوق آمده سؤال كرد كه چيست؟ حضرت فرمود: اين بشارت، همان خواب ديدن نيكى است كه مؤمن آن را در عالم خواب مى‏بيند، و به وسيله آن در دنيا بشارت داده مى‏شود (روضةالكافى، چاپ بيروت، ص 90).

علّت خواب دیدن از دیدگاه امام موسی بن جعفر (ع)/اقسام خواب و

... ادامه پاسخ
بالا